Безпечне  використання газового обладнання у побуті

З приходом холодної пори року починається інтенсивна експлуатація побутового газовго обладнання – котлів, колонок, тощо. Адже попри складну економічну ситуацію в державі та безліч дискусій про альтернативне паливо, газ залишається найбільш зручним у використанні та екологічним паливом. Однак, в той же час природний газ – небезпечний та «підступний» вид палива.

Внутрішньобудинкове газове господарство часто не проходить необхідного технічного обслуговування, а велика кількість побутових газових приладів (плити, проточні водонагрівачі) давно відпрацювали свій нормативний термін експлуатації. Точні дані з цього приводу відсутні, однак по приблизним підрахункам – таких приладів 30-40% від загальної маси.

Саме квартири та приватні будинки є зоною підвищеного ризику загазованості, вибуху та отруєння чадним газом. Причини тому наступні:

-  власники житла не навчені елементарним правилам безпеки при експлуатації газового обладнання;

-  самовільно встановлюється неякісне газове обладнання, а переобладнання системи газопостачання здійснюється некваліфікованими особами;

-  застосовуються неякісні матеріали, наприклад димовідвідні гофри, які швидко прогоряють та пропускають чадний газ, гнучкі підводки, призначені для водопроводу замість газу, запірна арматура та ін.;

-  тотальне нехтування вимог щодо вентиляції: встановлене металопластикове вікно та відсутність вентиляційного каналу – небезпечне поєднання, а примусова вентиляція та прилад з відводом продуктів згоряння у димохід – поєднання майже смертельне, оскільки в такому випадку димові гази замість димоходу можуть надходити у приміщення.

Деякі власники житла свідомо не допускають працівників місцевого газового господарства до перевірки та обслуговування обладнання, мотивуючи це «приватною власністю», тим самим наражаючи себе на небезпеку. Одні роблять це свідомо, інші – несвідомо, оскільки вважають такі заходи зайвими.

За останні роки на загальнодержавному рівні маємо зменшення кількості нещасних випадків, пов’язаних з використанням газу в побуті. Це результат більш плідної праці управлінь експлуатації газового господарства та Держпраці, яка спрямована на дотримання вимог безпеки та запобіганню нещасних випадків.

Хочеться ще раз нагадати всім мешканцям та головам правлінь ОСББ, що газ є безпечним та зручним видом палива, якщо до нього ставитися з «повагою».

Відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» саме на власників житлових та громадських будинків покладаються обов’язки:

-  забезпечувати безперешкодний доступ до всіх приміщень будинків представникам газорозподільного підприємства для проведення технічного обслуговування газового обладнання і перевірки приміщень на загазованість та за необхідності відключення газового обладнання;

-  утримувати в належному стані підвали, технічні коридори і підпілля, забезпечувати постійне підтримання в робочому стані їх електроосвітлення і вентиляцію;

-  утримувати в належному стані ущільнення вводів підземних комунікацій в підвалах будинків, а також місць перетинів газопроводами елементів будівель;

-  утримувати в належному до експлуатації стані фасадні та внутрішні газопроводи;

-  своєчасно перевіряти стан і за потреби проводити ремонт димових і вентиляційних каналів, оголовків димоходів;

-  повідомляти газорозподільне підприємство про необхідність відключення газового обладнання у разі несправності димових і вентиляційних каналів.